SLU:s styrelse

Senast ändrad: 07 maj 2020

上海选四开奖上结果slu:s styrelse består av företrädare för industri, näringsliv och offentliga organisationer samt representanter för lärare, forskare och studerande. styrelsen tillträdde den 1 maj 2020. mandatperioden är tre år.

Ordförande och rektor

Bild på Rolf Eriksson BrennerfeltRolf Brennerfelt

Ordförande
Generaldirektör SMHI
rolf.brennerfelt@smhi.se

 

 Maria Knutson Wedel

Rektor vid SLU
maria.wedel@nhyh185.cn

 

Övriga ledamöter utsedda av regeringen

Per Cramér

Professor
Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
per.cramer@handels.gu.se

Kristin Danielsen

Områdesdirektör
Forskningsrådet i Norge
kd@forskningsradet.no

 

Susanna Löfgren

Länsråd
Länsstyrelsen i Jämtlands län

Maria Norrfalk

F.d. landshövding
maria.

 

Bengt Persson

Bengt Persson

Lantbrukare
bengt.

 

 Lena Söderberg

F.d. generaldirektör
lena.birgitta.

 

Yngvild Wasteson

Professor
Norwegian University of Life Sciences (NMBU)
yngvild.wasteson@nmbu.no


Ledamöter valda av lärarna och forskarna

Lotta Berg

Professor
Institutionen för husdjurens miljö och hälsa, SLU
lotta.berg@nhyh185.cn

Karin Hakelius

Universitetslektor
Institutionen för ekonomi, SLU
karin.hakelius@nhyh185.cn

Göran Spong

Universitetslektor
Institutionen för vilt, fisk och miljö, SLU
goran.spong@nhyh185.cn

Ledamöter utsedda av studenterna

Bild på Alice ErssonAlice Ersson

1:e rådgivare, Sluss
alice.ersson@nhyh185.cn,

 

Todd Johansson

Doktorand
todd.johansson@nhyh185.cn

 

 Tuva Wrenfelt

ordförande, Sluss
tuva.wrenfelt@nhyh185.cn

 

Företrädare för personalorganisationerna

med närvaro- och yttranderätt

Bild på Lars LundqvistLars Lundqvist

Saco
Forskare
lars.lundqvist@nhyh185.cn

Bild på Roger AnderssonRoger Andersson

ST
Professor
roger.andersson@nhyh185.cn

Sekreterare

Bild på Sune LindhSune Lindh

Akademisekreterare
sune.lindh@nhyh185.cn


Övriga med närvarorätt

Karin Holmgren
Prorektor
karin.holmgren@nhyh185.cn

Martin Melkersson
Universitetsdirektör
martin.melkersson@nhyh185.cn

Inga Astorsdotter
Chef för internrevisionen
inga.astorsdotter@nhyh185.cn

Maria Bergkvist
T.f. kommunikationschef
maria.bergkvist@nhyh185.cn

Formalia och sammanträdesdatum

上分玩的牛牛软件

E-post: styrelsen.sekr@nhyh185.cn

postadress: slu:s styrelse, ledningskansliet, box 7070, 750 07 uppsala

Sidansvarig: ew-red@nhyh185.cn